CRITICS' AWARDS FOR THEATRE IN SCOTLAND

2005–06 Shortlists

On May 10, 2006 the shortlists for the ten categories of the 2005-06 CATS were announced. There is a link to each company's website or email where possible at its first mention.

Unveiling the shortlists Robert Dawson Scott, Convenor of CATS, said: "The first few months of the National Theatre of Scotland have proved to be both a popular and critical success. It is in line with its innovative model that all its nominations are the result of partnerships and co-productions with the existing talent pool. Once again we were struck by the quality of work being produced across the country, from Shetland to East Lothian and from large and small companies."

191 productions were considered for the 2005-06 CATS, including 103 new plays and 12 productions for children/young people. By comparison for the 2005-06 CATS a total of 168 productions were considered, 73 of which were new plays and 25 for children and young people.

Details of the winners here.

 

FOR BEST MALE PERFORMANCE:

Liam Brennan as Odon von Horvath in Tales from Hollywood by Christopher Hampton - Perth Theatre.

Dugald Bruce-Lockhart as Mephistopheles in Goethe's Faust Parts One & Two adapted by John Clifford- Royal Lyceum Theatre, Edinburgh.

Andrew Clark as various characters in The Devil's Larder - Grid Iron.

Tommy Mullins as Rob in Stacy by Jack Thorne - Hush Productions.


FOR BEST FEMALE PERFORMANCE:

Carol Ann Crawford as Mill in Further than the Furthest Thing by Zinnie Harris - Prime Productions.

Cara Kelly as Molly Sweeney in Molly Sweeney by Brian Friel - The Citizens Theatre Company.

Jill Riddiford as Deborah in A Kind Of Alaska by Harold Pinter - The Arches Theatre Company, Glasgow.

Cath Whitefield as Anna in Witch/Stepmother in Home:East Lothian by Gill Robertson - National Theatre of Scotland in partnership with The Brunton and East Lothian Council.


FOR BEST DIRECTOR:

Ian Grieve for Tales from Hollywood - Perth Theatre.

Ben Harrison for The Devil's Larder - Grid Iron.

Jemima Levick for A Christmas Carol - Royal Lyceum Theatre, Edinburgh.

Gregory Thompson for Molly Sweeney - The Citizens Theatre, Glasgow.


FOR BEST ENSEMBLE:

The cast of The Devil's Larder - Grid Iron.

The cast of Roam - Grid Iron/ National Theatre of Scotland.

The cast of Tales from Hollywood - Perth Theatre.

The cast of Ubu the King Dundee Rep/ Tron/BITE:05/Barbican/Young Vic.


FOR BEST NEW PLAY:

Blackbird by David Harrower - Edinburgh International Festival.

Goethe's Faust, Parts 1 and 2 adaptaed by John Clifford - Royal Lyceum Theatre, Edinburgh.

The Importance of Being Alfred by Louise Welsh - A Play, A Pie and A Pint.

Wired by Davey Anderson - A Play, A Pie and A Pint.


FOR BEST PRODUCTION FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE:

Cinderella - Dundee Rep.

Dr Korczak's Example - Dundee Rep.

Home: East Lothian - National Theatre of Scotland in partnership with the Brunton and East Lothian Council..

Mancub - Vanishing Point.


FOR BEST DESIGN:

Tom Piper for Ubu the King - Dundee Rep / Tron / BITE:'05 / Barbican / Young Vic.

Karen Tennent for Home: East Lothian, National Theatre of Scotland in partnership with The Brunton and East Lothian Council.

Clifton Doliver (set) and Joan Hickson (costume) for Roam, Grid Iron/National Theatre of Scotland.

Philip Witcomb for Cinderella, Dundee Rep.


FOR BEST USE OF MUSIC:

David Paul Jones for The Devil's Larder - Grid Iron.

Hugh Nankivell for Home: Shetland - National Theatre of Scotland in Partnership with the Shetland Islands Council.

Philip Pinsky for Roam - Grid Iron/National Theatre of Scotland.

Robert Pettigrew for Nighthawks - A Play, A Pie and A Pint.


FOR BEST TECHNICAL PRESENTATION:

Falling - Poorboy/National Theatre of Scotland.

Faust, Parts 1 and 2 - Royal Lyceum Theatre, Edinburgh.

Kind Hearts and Coronets - Pitlochry Festival Theatre.

Roam - Grid Iron/National Theatre of Scotland.


FOR BEST PRODUCTION:

Blackbird - Edinburgh International Festival.

Faust Parts 1 & 2 - Royal Lyceum Theatre, Edinburgh.

Molly Sweeney - The Citizens Theatre, Glasgow.

Home: East Lothian - Catherine Wheels, National Theatre of Scotland production.

Roam - Grid Iron/ National Theatre of Scotland production.


The awards panel consisted of: Mary Brennan, Mark Brown, Alan Chadwick, Neil Cooper, Steve Cramer, Shona Craven, Robert Dawson Scott, Thom Dibdin, Mark Fisher, Thelma Good, Sarah Jones, Joyce McMillan and Joy Watters.

item17
 

About

 

Awards

 

CATS on Twitter

 

Contact

 

Critics

 

History

 

Next

 

Sponsors

 

2016 shortlist

 

2015 shortlist

 

2014 shortlist

 

2013 shortlist

 

2012 shortlist

 

2011 shortlist

 

2010 shortlist

 

2009 shorlist

 

2008 shorlist

 

2007 shorlist

 

2006 shorlist

 

2005 shorlist

 

2004 shorlist

 

Company A-F

 

Company G-Q

 

Company R-Z

 

Male performance

 

Female performance

 

Designer

 

Director

 

Music and sound

 

Playwright

 

2016 winners

 

2015 winners

 

2014 winners

 

2013 winners

 

2012 winners

 

2011 winners

 

2010 winners

 

2009 winners

 

2008 winners

 

2007 winners

 

2006 winners

 

2005 winners

 

2004 winners

 

2003 winners

 

CATS Whiskers

 

Company

 

Male performance

 

Female performance

 

Designer

 

Director

 

Music and sound

 

Playwright

 

2016 party

 

2015 party

 

2013 party

 

2012 party

 

2011 party

 

2010 party

 

2016 press

 

2015 press

 

2014 press

 

2013 press

 

2012 press

 

2011 press

 

2010 press

 

2009 press

 

2008 press

 

12 June 2016

 

16 May 2016

 

14 June 2015

 

3 June 2015

 

14 May 2015

 

4 June 2014

 

8 May 2014

 

9 June 2013

 

5 June 2013

 

9 May 2013

 

4 June 2012

 

23 May 2012

 

10 May 2012

 

12 June 2011

 

8 June 2011

 

12 May 2011

 

13 June 2010

 

9 June 2010

 

13 May 2010

 

31 March 2010